Resor och utvandring
Hur mycket kontanter behöver jag ta med mig när jag utvandrar? Vilka ägodelar ska jag lämna kvar? Och hur ska jag egentligen klara språket? Det är frågor som emigranter i alla tider behövt fundera över.
Under åren 1840-1940 utvandrade ungefär en miljon svenskar till Amerika, och många skulle som bekant komma att stanna kvar för att bosätta sig i USA. Möjligheten att bygga sig ett bättre liv i ett land fritt från överheter och religiöst förtryck drev många svenskar att lämna sitt hemland.
I KB:s samling av vardagstryck hittar du flera tryck av enklare sort som vänder sig direkt till svenska migranter. I lockande, och i bland färgglada, foldrar kan du läsa om varför du som migrant ska välja just deras skepp för den farofyllda färden över Atlanten. Fartygslinjernas reklam spreds till exempel bland handelsbodar, på järnvägsstationer och mellan svenska gårdar.
Bland trycken hittar du också råd och tips i största allmänhet, så kallade emigrantråd. Inför din resa ska du bland annat gärna vara ung, frisk, stark, nykter och arbetsvillig. Annars kan det gå dig illa.
Resor och utvandring - Kollektion
Andra utställningar
- Carl Clercks fjärilar
Undersköna fjärilsillustrationer blev skatteindrivarens fall.
- Fotografen Dag Hammarskjöld
Ett axplock ur de 2 000 foton som finns i Dag Hammarskjölds personarkiv på KB.
- Konstnärliga affischer
Reklamkonst från slutet av 1800-talet.
- Nelly Sachs rum
En Nobelprisbelönad poet och hennes etta på söder.
- Dekorerade papper
Mönster i massor från N. Bernhard Anderssons bokbinderi.
- Cirkusaffischer
Svenska cirkusaffischer mellan 1700- och 1900-talen.