Bokhyllor med böcker

Utländska böcker för hemlån

KB har en stor samling av utländsk forsknings­litteratur, främst inom humaniora.

Foto
Lina Löfström Baker, Kungliga biblioteket
År
2017
Bildrättigheter
Bilden är fri att använda om fotografens namn anges

Hitta och beställ utländsk litteratur

KB har en stor samling av utländsk forsknings­litteratur, främst inom humaniora. Böcker i denna samling kan i de flesta fall lånas hem.

Så här funkar det

  • Utländska böcker som är inköpta under det senaste året står framme i biblioteket och behöver inte beställas fram. Du lånar själv dessa med hjälp av en låneautomat intill informations- och lånedisken.
  • Böcker som inte står framme söker du upp och beställer via KB:s söktjänst Regina Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..
  • Du kan beställa upp till sju volymer åt gången.
  • Du meddelas via e-post när materialet är framtaget och kan hämtas i expeditionen för information och lån.
    • Beställningar gjorda under dagen kommer fram senast klockan 15.00 nästföljande vardag.
    • Beställningar gjorda under lördag och söndag kommer fram senast klockan 15.00 nästföljande måndag.
  • Beställt material ligger kvar under sju öppetdagar.
  • Lånetiden för hemlån är 30 dagar. Lånet förlängs automatiskt i upp till ett år om ingen annan låntagare har ställt sig i kö.